Turiu brangią draugę Ingridą, kuriai, kaip ir man, artimas natūralumas ir paprastumas . Mėgstame būti nepriklausomos nuo grožio industrijos pinklių, pirktinių higienos priemonių, todėl paprašiau jos pasidalinti savo kokosų aliejaus dantų pastos receptu, o svarbiausia – patirtimi, kaip laikosi jos dantys Tad ilgai nelaukusi, perduodu žodį jai ir kviečiu atrasti šį 10 minučių trunkantį ritualą .
——————–
Dantų pastai prireiks:
50 ml kokosų aliejaus (veikia antibakteriškai, užkerta kelią ėduoniui, bazinis ingredientas); 1 ml kalcio (stiprina); 1-20 ml sodos (kiekis pagal poreikį; šarmina, balina, šveičia); 2 lašeliai arbatmedžio aliejaus (veikia antibakteriškai, suteikia gaivos kvapą).
Drąsiai keiskite sodos ar eterinių aliejų kiekius pagal savo burną – pažinkite, kas jai tinka ir patinka.
Į stiklinį indelį suberiu 1 ml kalcio (galima rasti sveriamo vaistinėse, kuriose gaminami vaistai – pavyzdžiui, Vilniuje „Universiteto vaistinėje“), 1 ml sodos (reiktų pagal savo dantų jautrumą pajausti, kokio kiekio jos užtenka, svarbu nepadauginti). Sumaišau.
Įpilu 50 ml kokosų aliejaus (prieš tai, jeigu buvo sukietėjęs, pašildau ant silpnos ugnies iki kol tampa skystas).
Galiausiai įlašinu 2 lašelius eterinio arbatmedžio aliejaus.
Viską sumaišau, uždarau dangteliu ir palieku arba įdedu į šaldomąją kamerą, kol pasta sukietėja*. Vualia! Pasta pagaminta. Ją laikau vonios spintelėje.
Pastebėjimai iš 4-erių metų „kokosinės“ pastos naudojimo praktikos (kiekvienais metais einu patikrai pas odontologę, todėl burnos būklę vertina ir ji): sumažėjęs karieso ir apnašų atsiradimas, palaikoma sveikų dantų spalva. Gydytoja liūdi, kad per šiuos metus jai sumažėjo darbo mano burnoje.
Kodėl dar man patinka ši pasta?
Palaiko normalią burnos mikroflorą, nes po dažnos pirktinės dantų pastos jaučiu išdžiovintos burnos efektą, ką reklamose vadina švaros pojūčiu.
Patinka, kad galiu reguliuoti kvapo intensyvumą (cheminės pastos dažnai būna perdėm prikvepintos, kuomet nebejaučiamas natūralus burnos kvapas, kuris indikuoja apie virškinamojo trakto stovį).
Patinka, kad nesusidaro papildoma šiukšlė – pakuotė, o soda, arbatmedžių eterinis aliejus ir kokosų aliejus ir taip būna namie įvairiom kitom reikmėm.
Patinka, nes spartu ir lengva pasigaminti – ~10 min..
Patinka, nes žinau, ką dedu į burną.
Patinka, kad galiu keisti ingredientus: vietoj arbatmedžio galiu įsimaišyti kito eterinio aliejaus, o gal įsidėti gintaro pudros ar molio, kad nebūtų visą laiką ta pati sudėtis.
*P.S.: Pagal sezonų temperatūrų kaitą kinta pastos konsistencija. Vasarą pasta visada yra skysta su nusėdusiais dugne ingredientais, todėl nesunku šepetėliu pamaišyti prieš valantis dantis, kad soda ir kalcis pakiltų nuo dugno. Žiemą pasta tampa klampesnės konsistencijos, taigi užšaldžius kameroje po paruošimo ingredientai lieka kiek labiau pakilę, bet dar kartą su pagaliuku ar šaukšteliu pamaišyti nepakenktų, kad geriau viskas pasiskirstytų. Be to, pašaldytoje dantų pastoje eterinio aliejaus kvapas beveik pradingsta, tad jeigu nenorima jo prarasti, geriau nešaldyti. Namie valytis šia pasta labai patogu visais sezonais, o štai vasarą vežtis kuprinėje kiek sudėtingiau, nes aliejus linkęs vis tiek kaip nors pro dangtelį išbėgti.
——————–
Mes su Jurgiu Gvazdikėliu naudojame bentonito molio dantų pastą, kuri irgi puiki kaip ir kokosinė, tik dar šiek tiek ją tyrinėjame. Būtinai pasidalinsime ir šiuo receptu kiek vėliau. Baigdami norime pasakyti, kad smagiausia čia mūsų mažėjanti priklausomybė nuo pirkimo ir peršamų reklamų idėjų bei žinojimas, kas keliauja į mūsų kūną, o tai juk nepaprastai svarbu. Gražios baltos natūralios šypsenos, draugai!
Monika su Jurgiu, nuotraukoje besišypsanti Ingrida ir 20 dantų turintis Kvikis